تبلیغات
اتومبیل.گاز.حرکت - چه جلب ( درخت چراغ راهنمایی )
ه گزارش ایمنا، این چراغ راهنمایی که در میان یک فلکه در منطقه ی تجاری کنری وارف لندن جای دارد، از ۸۰۰ متری سردرگمی ترافیکی ایجاد می کند. این درخت شامل ۷۵ چراغ راهنمایی است که هر کدام در مسیر خود چشمک می زنند و بر پایه ی آهنی ۸ متر و نیمی قرار دارد. 
این درخت یک ابتکار طراحی شهری است که پیر ویوانت فرانسوی خالق آن است. کمیته ی طراحی شهری لندن این درخت چراغ راهنمایی را در سال ۱۹۹۸ به جای یک درخت چنار که بطور باورنکردنی در اثر آلودگی دچار خفگی شده و در حال از بین رفتن بود، در این مکان نصب کرد. پیر ویوانت در آن زمان گفته است که در طراحی این گره پیچیده ی چراغ های ترافیکی از چشم انداز طبیعی درختان چنار مجاور آن الهام گرفته است، به طوریکه الگوی تغییر کننده ی چراغ ها ریتم بی پایان و بدون توقف فعالیت های بومی، تجاری و اقتصادی فضای شهری اطراف آن را انعکاس می دهد. 
ایده اولیه این بود که در این منطقه چراغ هایی تعبیه شوند که بر سرتاسر فضاهای تجاری ساخته شده در بورس دادوستد لندن بازتاب داشته باشند اما در نهایت این طرح به این شکل درآمد که الگوی کنترل کامپیوتری ساده تری نیاز دارد. گزارشات قابل توجهی وجود دارد که حاکی از آنست که در ابتدا رانندگان در مواجهه با این چراغ ها گیج و سردرگم می شدند اما در سال ۲۰۰۵ این فلکه برنده ی عنوان زیباترین فلکه در سال ۲۰۰۵ شد. 
یک شورای محلی به تازگی این درخت آهنی را از ریشه در آورده اما قول داده است که آن را به جای خود برگرداند چرا که این درخت تنومند چراغ راهنمایی محبوبیت زیادی در نزد شهروندان لندن دارد.
 

تاریخ : یکشنبه 6 بهمن 1392 | 09:42 ب.ظ | نویسنده : داریوش | نظرات

  • جوجه کام
  • چند رسانه ای پارس
  • کارت شارژ همراه اول